Jaki rodzaj dysku pasuje do laptopa?

Dysk, to nieodłączny element każdego zestawu komputerowego – w tym również laptopa. To od jego parametrów zależy ile danych zmieści się na naszym komputerze, a także w dużej mierze wpływa na szybkość jego działania. Bez dysku twardego, nie byłoby możliwe uruchomienie komputera, gdyż to na nim znajduje się system operacyjny. Niewątpliwą zaletą, jest również fakt, że tak samo jak w przypadku pamięci RAM, możemy wymienić dysk samemu w domu. Jakie są rodzaje dysków? Jaki dysk do laptopa wybrać?

Rodzaje dysków twardych


Obecnie na rynku, dostępne są trzy rodzaje dysków twardych:

  • dyski HDD
  • dyski SSD
  • dyski SSHD
  • Dyski HDD

Dysk HDD, znany również jako dysk magnetyczny, to najpopularniejszy rodzaj dysku twardego. Dane zapisywane są na obracającym się talerzu, zamkniętym w próżni. Niestety, jest to już wieloletnia technologia i niewiele zmienia się w nowych produktach. Poza pojemnością dysku, ważnym aspektem jest prędkość obracania talerza, wyrażona w obrotach na minutę. Im jest ona większa, tym dysk jest szybszy i wydajniejszy.

Tradycyjne dyski HDD, posiadają zarówno wiele zalet jak i wad.

Do zalet z pewnością zalicza się niska cena – znacznie niższa od dysków SSD. Porównując dysk HDD do SSD, o tej samej pojemności, możemy zauważyć że cena jest dwukrotnie niższa. Kolejna zaleta dysków HDD, to duża pojemność. W obecnych czasach, bez problemu możemy dostać dysk o pojemności 5 terabajtów, o rozmiarze 2,5 cala. Dysk o pojemności 5 TB, może pomieścić potężne ilości danych, a jego cena będzie kilkukrotnie niższa niż dysku SSD.

Niestety poza zaletami, dyski HDD posiadają też wiele wad. Podstawową jest wydajność. Prędkość dysków HDD, znacznie odbiega od SSD, a wpływa to na prędkość uruchamiania komputera, aplikacji i przesyłanie danych z dysku na dysk. Kolejna wada to hałas, który generują dyski talerzowe. Nie jest on znaczny, jednak niektórym może przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Ostatnią sporą wadą, jest podatność na awarie. Uszkodzenie dysku HDD, nie jest wcale trudne, a może wiązać się z utratą cennych danych.

Dyski SSD


Dyski SSD, zdobyły ogromną popularność dzięki rozwojowi pamięci flash i stosowane są w większości laptopów. Pionierami dysków SSD, są dobrze wszystkim znane pendrive’y. Dyski SSD, występują w dwóch postaciach – SSD SATA i SSD M.2.

SSD SATA, to 2,5 calowy dysk, przypominającym wyglądem klasyczny dysk HDD. Jak nazwa wskazuje, podpina się go przez złącze sata.

SSD M.2, wyglądem przypomina kość RAM. Jest znacznie mniejszy, niż dysk SSD SATA, a także różni się złączem. Aby podłączyć dysk M.2, musimy mieć wolne złącze PCIe.

Największą zaletą dysków SSD, jest ich wydajność. Są one znacznie szybsze od dysków HDD, a ich parametry określa się jako ilość gigabajtów na sekundę. Jest to nic innego jak szybkość zapisu i odczytu. W przypadku dysków SSD SATA III, wynosi ona do 6 Gb/s, natomiast w przypadku dysków M.2, aż 32 Gb/s. Kolejną zaletą jest kultura pracy. Dyski SSD, nie zawierają mechanicznych części, dzięki czemu nie generują hałasu. Istotną zaletą w przypadku laptopów, jest również niższe zużycie energii, co wpływa na wydłużenie czasu pracy na baterii. Dysk SSD, charakteryzuje się również większą tolerancją na wstrząsy i zróżnicowane temperatury.

Podstawową wadą dysków SSD, jest ich ograniczona liczba cyklu zapisu danych, gdyż jest to dysk półprzewodnikowy. Każdy zapis, skraca jego żywotność, poprzez zużywanie komórek pamięci flash. Drugą wadą, jest fakt, iż dane nie są zapisywane fizycznie, przez co w przypadku chęci odzyskiwania danych, może być to niemożliwe i bardzo skomplikowane.

Dyski SSHD


Dyski SSHD, to dyski hybrydowe. Jest to połączenie dysku HDD z dodatkową pamięcią SSD. Kontroler dysku, przenosi najczęściej używane aplikację na pamięć SSD, natomiast te używane rzadziej, na pamięć HDD.

Ceny dysków SSHD, są niższe od dysków SSD. Może być to dobre rozwiązanie w przystępnej cenie, jeśli chcemy mieć sporo pamięci w naszym laptopie, a jednocześnie, by kilka najczęściej używanych programów, działało sprawniej niż na dysku HDD.

Jaki dysk do laptopa wybrać?


Wybór dysku do laptopa, powinien być podparty podstawowymi czynnikami takimi jak: wymagania, budżet i kompatybilność. Jeśli nie zależy nam na szybkim zapisie i odczycie, a także chcemy przechowywać dużo danych, warto wybrać dysk HDD. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej wydajności i kulturze pracy, najlepszym rozwiązaniem będzie droższy dysk SSD. Szeroki wybór pojemności i producentów, pozwoli na dobranie dysku do swoich potrzeb i budżetu. W przypadku gdy nie używamy wielu programów, a chcemy mieć trochę więcej pamięci, dobrym rozwiązaniem może być dysk hybrydowy SSHD. Podstawowym czynnikiem, od którego powinniśmy zacząć poszukiwanie dysku, jest jednak jego rozmiar i kompatybilność z naszą płytą główną.